Skip to main content

This year, 58 more restaurants from Turkey were added to the Michelin Guide, the world’s most prestigious restaurant evaluation system. The 2024 selection of the guide included 111 restaurants from Istanbul, Izmir and Bodrum. Additionally, this year, three restaurants from Izmir and two each from Bodrum and Istanbul received a Michelin Star. Fatih Tutak’s ‘Turk’ venue, which received two stars last year, and Araka, Mikla, Neolokal and Nicole with one star, retained their titles.

The restaurants that received 1 star this year are as follows: ‘Arkestra’, ‘Sankai by Nagaya’ from Istanbul; ‘OD Urla’, ‘Teruar Urla’, ‘Vino Locale’ from Izmir, ‘Kitchen’, ‘Maçakızı’ from Bodrum.
Oggusto compilations: ‘Restaurants in Istanbul’, ‘Restaurants in Izmir’, ‘Restaurants in Bodrum’

 

Este año, 58 restaurantes más de Turquía se agregaron a la Guía Michelin, el sistema de evaluación de restaurantes más prestigioso del mundo. La selección de la guía de 2024 incluyó 111 restaurantes de Estambul, Esmirna y Bodrum. Además, este año, tres restaurantes de Izmir, dos de Bodrum y dos de Estambul recibieron una estrella Michelin. El local ‘Turk’ de Fatih Tutak, que recibió dos estrellas el año pasado, y Araka, Mikla, Neolokal y Nicole con una estrella, conservaron sus títulos.

Los restaurantes que recibieron 1 estrella este año son los siguientes: ‘Arkestra’, ‘Sankai by Nagaya’ de Estambul; ‘OD Urla’, ‘Teruar Urla’, ‘Vino Locale’ de Izmir, ‘Cocina’, ‘Maçakızı’ de Bodrum.
Recopilaciones de Oggusto: ‘Restaurantes en Estambul’, ‘Restaurantes en Izmir’, ‘Restaurantes en Bodrum’

Ceyda Işık Kumyalı

Author Ceyda Işık Kumyalı

2002 yılında Uludağ Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun olduktan sonra birkaç farklı iş dalında çalışıp yapmak istediğim işe karar verme sürecinin ardından 2008 yılında biblioteka kültür merkezinde Sevgili Gazi Ünsal ile çalışmaya başladım. Burası hayatımda dönüm noktası oldu. 14 yıl burada dil eğitimi programlarının planlanıp, organize edilmesinden; çeşitli kişisel gelişim seminerlerinin programlanmasına kadar bir çok konuda biblioteka kültür merkezinde yönetici konumunda çalıştım. 2022 yılında biblioteka kültür merkezi kapanınca DORE Mentor olarak kendi şirketimi kurdum ve aynı ruhla çalışmaya devam ediyoruz....

More posts by Ceyda Işık Kumyalı

Leave a Reply

Dore Mentor

Eğitim Danışmanlığı Alanında Uzman Kadro

İletişim

Tel: +90(532)7676319
Mail: dore.mentor@outlook.com
info@dorementor.com